A teljes szerelési útmutató itt található
SZERELÉS: Mielőtt elkezdenénk a lécezést és a lemez telepítését, ki kell választanunk a tetőhéjazat megfelelő összetételét. Fontos tudatosítani, mire fog szolgálni a tetőtér a jövőben és eszerint kell kiválasztani a megfelelő megoldást. Ha a tetőtér nem lesz lakott (fűtetlen) szigetelt, nem kell túl bonyolult tetőszerkezetet kivitelezni, viszont minőségi diffúziós fóliát ajánlott használni, amely kontakt és teljesen nyitott, vagyis páraáteresztő. Ha ilyen fóliát alkalmazunk a tetőtér későbbi lakhátóvá alakítása nem jelent majd akkora gondot. Lakott tetőtér esetén ennek a fóliának a használata elengedhetetlen és nem ajánlatos alábecsülni a tetőhéjazat ezen részén. A diffúziós fólia és a tetőhéjazat közötti teret mindig megfelelően szellőztetni kell, akkor is ha a fólia a zsaluzaton van, vagy közvetlenül a hőszigetelésen fekszik.Az ilyen szellőző hézag kialakítására szolgál az ellenléc (lásd A, B ábra), melynek révén szellőzött rés keletkezik az eresz él és a tetőkúp között. Az így keletkezett szívó nyílásokat szellőző védőhálóval és szellőző védő szalaggal biztosítjuk, amely a rovarok, madarak, levelek, stb. bejutását akadályozza meg a tető alatti térbe. A szellőző rostély tömítő szalaggal is pótolható, amely a kisebb hajlásszögű tetőnél előnyösebb, vagy ha a szélnek kitett oldalról van szó (a tervező vagy a statikus határozza meg).

Kép A: a tetőhéjazat összetétele zsaluzattal
Kép B: a tetőhéjazat összetétele zsaluzat nélkül
Leírás: 1 – fedőlemez (Nova, Gapa), 2 – csavar tömítő alátéttel, 3 – oromszegély (tetőfedő lemez alá, vagy rátakarós), 4 – tetőléc, 5 – szellőző hézag, 6 – diffúziós fólia, 7 – ellenléc, 8 – szarufa, 9 – pajzsléc, 10 – izoláció, 11 – szigetelés
LÉCEZÉS:
A Nova és Gapa tetőfedő lemez használatához legalább 12°-os hajlásszög betartása szükséges. A lécezés fontos előkészítő munka a lemez telepítése előtt. A helyes és pontos lécezés megkönnyíti és gyorsítja a tetőfedés felszerelését. A szerelés előtt ellenőrizni kell a gerendaszerkezetet nemcsak a méretek, hanem a szerkezet egyenetlensége szempontjából is, amely kedvezőtlenül befolyásolhatja a felszerelést. A léctávolság 350mm, az utolsó léc a tetőkúp előtt rendszerint kb. 30 – 50 mm-re helyezkedik el a gerendák tetejétől. A fedőlemez tömege 5kg/m2, ezért nem szükséges a gerendázat és a lécezés különösebb megerősítése. Ha nem használunk csepegtető lemezt, az alsó lécet ajánljuk hosszára felszegezni, mivel ezen a helyen rögzítjük a lemezt a túlnyúlás után. A tavaszi és őszi hónapok levegő páratartalmának kicsapódása miatt javasoljuk a biztonsági vízszigetelő – tető alatti fólia használatát. A szigetelt tetőtérnél ennek a fóliának az alkalmazása elengedhetetlen. A biztosító vízszigetelést rá kell húzni az ereszszegélyre. A fóliára szegezzük az ellenlécet a szarufákkal párhuzamosan, majd ezekre kerül a tetőléc. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy először fel kell szerelni a szarufákra a csatornatartó vasakat a megfelelő esésben (ha ezek nem a homlokdeszkára kerülnek), majd a tetőablakokat a gyártói beszerelési utasítások szerint.
A TÁBLÁK KEZELÉSE
Az összeszerelés során a tábla nem deformálódhat vagy csavarodhat. Igyekezzenek a táblákat függőlegesen kezelni. Ha vízszintes helyzetben mozgatják a fedőlemezt, ezt óvatosan kell elvégezni, mivel az egyes profilokban hosszanti deformáció léphet fel. Ez a veszély különösen a 4 m-nél nagyobb tábláknál jelentkezik. A könnyebb kezelhetőség érdekében rövidebb lemezek használatát javasoljuk, különösen, ha az építkezésen nincs elég hely.
JAVASLAT:
Ha a szerelésnél létrát használ a fedőlemezzel történő érintő felületeit vonja be molitánnal vagy textillel, a felületkezelés karcolásainak elkerülése érdekében. A lemezen megengedett a járás, viszont lépni kizárólag a hullám alsó részébe lehet, ott, ahol a lécek támasztják alá a fedőlemezt. Ajánlott a puha talpú lábbeli használata. A felületkezelés sérülése esetén a sérült részt javítófestékkel kezeljük.
A LEMEZEK TELEPÍTÉSI MENETE:
Minden megrendeléshez fedési tervet is készítünk, amely külön kérésre elérhető a MASLEN cégben. A fedési terv segíti a lemezek gyors és az egyszerűbb telepítését. A telepítéskor haladhatunk balról jobbra vagy fordítva is. Legtöbb esetben a lemez fektetése ajánlott balról jobbra. A táblákat a már rögzített táblák alá toljuk. Ezzel érhető el, hogy a tábla kötésbe kerüljön és ne csússzon lefelé.
A LEMEZ RÖGZÍTÉSE:
A lemezek a tetőszerkezethez speciális EPDM gumiból készült tömítő alátétes önmetsző 4,8×35 mm-es csavarokkal kerül rögzítésre. A csavarok folytonos erőszabályzós csavarozógéppel szoríthatók meg. A csavar akkor lesz megbízhatóan megszorítva, ha az EPDM alátét “kinyomódik” a fém alátét alól. Átlagos csavarigény 6-9 db/m2. A csavarok a keresztirányú túlnyúlás alá kb. 2 cm-rel a hullámvölgybe kerülnek. A tetőszéleknél a lemezt sűrűbben kell rögzíteni – lásd ábra. A gerincelemnél a lemez minden alsó hullámba kell rögzíteni. A lemez-lemez fedéseknél 4,8×20 mm-es önmetsző csavarokat alkalmazunk. A hosszanti átfedésnél a lemezt kb. 2 cm-rel a cserép kereszt nyúlása alatt ajánlatos csavarozni át a hullám tetején.

Az AluGAPA lemez telepítésének különbségei
Az alumínium fedőlemez telepítésekor figyelembe kell venni néhány változást az acéllemez fedéséhez képest.
1) Az alumínium tetőszerkezetbe nem lehet semilyen tetőtartozékot rögzíteni. Ezek elsősorban gerincelemek és hófogók, amelyeket mindig 4,8×60 mm-es csavarokkal kell rögzíteni a lécekhez. A gerincnél lévő léceket be kell úgy sűríteni, hogy a gerincelemet bele tudjuk rögzíteni.
Szükségszerűen figyeljünk arra, hogy még a fedőlemez telepítése előtt kerüljön lécezés a hófogók alá. Ezt követően a hófogókat 4,8×60 mm-es csavarokkal kell rögzíteni.
2) A lemez fedéséhez nem 4,8x20mm csavart kell használni, hanem 4,8x60mm, mert a csavarnak bele kell fúródni a lécezésbe is.
3) Az alumínium lemezekhez szállított csavarok rozsdamentes acélból készülnek. Más rögzítőelemek használata esetén a tetőburkolat élettartama lerövidül.
A csavar szükséges mennyiségének kiszámítása következően történik:
6 darab 4,8x35mm csavar szükséges 1 négyzetméterre és 3,5 darab 4,8x60mm csavar 1 négyzetméterre. Többnyire a csavarok számát egész csomagra kerekítik. A 4,8×35 csavarok 250 darabos csomagolásban léteznek, még a 4,8×60 csavarok 100 darabos csomagolásban értékesítjük.
A TETŐ SZELLŐZTETÉSE:
Nagyon fontos, hogy a tetőn jól működjön a szellőzés. A gerincnél kb. 11 cm szélességű helyet kell hagyni, amelyet univerzális szellőző szalaggal fedünk le. Ezáltal a tető, a gerinc és a fedőlemez közötti nyílásokon keresztül szellőzik. A gerincelemek a fedőlemezhez, minden második felső hullámba csavarozzuk. Ezután következik a gerincelem telepítése és csak utána a többi tartozékok, pl. a hófogók és oromszegélyek.
A LEMEZEK VÁGÁSA:
Vágóval fúróhoz rögzítve. Valamennyi vágást védő lakkal kell bevonni és a fémfűrészt el kell távolítani, amelyek a jövőben korróziónak indulhatnak. Soha ne használjunk csiszoló kerekes szerszámokat, mert azok túlságosan felmelegítik a vágás körüli felületet és a poliészter réteg megsérül. Olvadt acél darabok kerülnek ezáltal a lemezre amik akár néhány méterre a vágástól is bele ivódnak a poliészterbe és pár hónap, vagy év után sárga foltok képződését idézi elő, amely később mély korróziót eredményez. Hőhatású elválasztó készülékek használata esetén a garancia feltétel a gyártónál értelemszerűen lejár! Összeszerelés esetén puha kefével el kell távolítani a kialakuló fém fűrészport a lemez felületéről!
TÁROLÁS ÉS KEZELÉS:
Az anyagot száraz és szellőztetett raktárban kell tárolni, közvetlen napfény nélkül a padlótól 20 cm-re lévő raklapokon. A gyártás dátumától számított 30 napnál tovább ne tároljuk a lemezeket (egymás tetején), mivel fennáll a páralecsapódás és a fehér korrózió kialakulásának veszélye. Ha az anyagot több mint 30 napig tároljuk, akkor az egyes lemezeket vékony fa lécek közé kell lerakni hogy a páralecsapódás utat találjon magának. Az anyag rövid ideig szabadban is tárolható, de a tetőfedő lemez raklapokat nem átlátszó, légáteresztő ponyvával kell védeni a közvetlen napfénytől. A lemez nem nedvesedhet be és védeni kell a szélébe bejutó víz
ellen. Ha a víz bejut a lemez peremébe, feltétlenül szükséges az egyes lemezeket szétrakni és száradni hagyni.
FIGYELEM !!! A szabadban tárolt fémlemez nagyon érzékeny a szél fújására. Ha a szállítástól a telepítésig eltelt idő több mint 30 nap, akkor a felületkezelés minőségével kapcsolatos reklamáció nem kerül elfogadásra.