Páralecsapódásgátló fólia
Érdekességek
A DR!PSTOP páralecsapódásgátló fólia összefont PES szálakból készül, amelyek kis kamrákat alkotnak – egyfajta gyapjú, amelyben a kondenzvíz tárolódik. A fólia a vizet addig tárolja, amíg az felfűtött állapotban vissza nem párolog a helyiségbe (kb. 500 g/m2 6 óra alatt). Így aktívan megakadályozza a kondenzvíz lecsepegését a mennyezetről.
A DR!PSTOP alkalmazása
A DR!PSTOP páralecsapódásgátló fóliát a trapézlemezek belsejébe kell tenni, hogy megakadályozza a kondenzvíz felgyülemlését a tetőlemez alsó oldalán, nehogy az épület belsejébe csöpöghessen. Mindenhol alkalmazzák, ahol a lecsepegő kondenzvíz problémákat okozhat. A DR!PSTOP-ot elsősorban a hőszigetelés nélküli raktárakban alkalmazzák, ahol a hőmérséklet-különbség miatt a trapézlemezek belső oldalán könnyen lecsapódik a pára. Páralecsapódásgátló fólia nélkül ez a víz lecsöpög, és károsíthatja a tárolt árukat. Mivel az öntapadó fólia lecsapódásgátló gyapjúval van bevonva, ez a szövet felszívja a felesleges nedvességet, és tárolja a párát, egészen ameddig felmelegedésekor ismét a keringő levegőbe kerül.
Továbbá ezt a rendszert gyakran használják mezőgazdasági épületekben, ahol az állatok által okozott magas páratartalom miatt a mennyezeten és a hőszigetelt tetőkön is nagy a páralecsapódás.
Ha a DRIPSTOP-ot istállóban használnák, javasoljuk, hogy évente legalább egyszer mossa le gombaölő szerekkel.
Előnyök:
- Többé nem csöpög a nyitott tetőről a fedett helyiségbe
- A DRIPSTOP ellenáll a szakadásnak és a kopásnak (nem esik le, mint egy hagyományos fólia)
- Könnyen tisztítható tömlővel vagy nagynyomású tisztítóval
- Antibakteriális
- Javítja az épület akusztikáját (csökken a rezonancia)
- 3 decibellel csökkenti a zajt esőben
- 700 – 900 g/m2 vízfelvétel
- Gyúlékonyság: A2 – s1, d0 (EN 13501/1)
- A legtöbb vegyi anyaggal szemben, amelyek általában érintkeznek az gyapjúval ellenálló
Feltételek
Annak érdekében, hogy a kondenzvíz begyűjtése és leeresztése teljesen zökkenőmentesen történhessen, a fóliának meg kell száradnia a nap folyamán, ezért az épületben megfelelő szellőzést kell biztosítani. Megfelelő szellőzés esetén a DR!PSTOP költséghatékony módszer a szigeteletlen tetővel rendelkező épületekben a páralecsapódás kezelésére..
Beszerelés
A DR!PSTOP-pal ellátott lemeztetőszerkezeteket csak képzett tetőfedők építhetik be, akik ismerik a páralecsapódásgátló fóliáknál előforduló problémákat. A tetőfedés beépítésénél feltétlenül ki kell küszöbölni a hajszálcsövesség jelenségét, hogy elkerüljük a maradandó károsodást. Fontos a megfelelő szellőzés biztosítása is.
A DR!PSTOP tetőburkolathoz való tapadását egy speciális vízálló ragasztó biztosítja, melynek szerkezete és tulajdonságai nincsenek kitéve az öregedési folyamatnak. A fóliát nem lehet eltávolítani és újra felhelyezni.
Hogyan előzhetjük meg a hajszálcsövességet?
A hajszálcsövesség elkerülése érdekében fontos, hogy a DR!PSTOP-ot ne oda helyezze, ahol a lapok átfedik egymást. Hosszanti illesztések esetén a probléma úgy oldható meg, hogy a fóliát kicsit keskenyebbre készítik, mint magát a lemezt.
A legnagyobb körültekintéssel azonban azokon a helyeken kell lenni, ahol a fémlemezek keresztben fedik egymást, illetve ahol a víz az ereszcsatornába kerül (a keresztirányú átfedés fóliafelületét le kell lakkozni). A keresztirányú átfedés esetén a fólia utolsó 5-10 cm-ével kell foglalkozni, ereszcsatorna feletti átfedés esetén pedig elegendő kb. 5 cm-t beállítani.
Fotó: Nithya Ramanujam fotója az Unsplash oldalon