Mi a megfelelő lécezés a trapézlemez alatt?
TippekA trapézlemezeket nemcsak tetőfedésre, hanem különböző szerkezetek kialakításához és homlokzatburkoláshoz is használják. Tehát egy nagyon népszerű termékről van szó, amelyet különböző formai kivitelekben választhat ki. Azt vizsgáltuk meg, hogyan kell megfelelően lemezre rögzíteni a trapézlemezek alá való léceket, így hosszú élettartamra és maximális funkcionalitásra számíthat a tetőn.
Hogyan különböztetjük meg a trapézlemezeket?
Felhasználási szempontból a trapézlemezek alkalmasak tetőfedésre, de különféle objektumok építésére is. Inkább egyszerűbb szerkezeteknél alkalmazzák őket, legyen szó ipari vagy otthoni környezetről.
Attól függően, hogy mire használják a trapézlemezt, a hullámok magassága és alakja különbözik egymástól. Míg az alacsony hullám magasságú profilok inkább homlokzati lemezként használhatók, a 35-40 mm hullám magasságú profilok tökéletesek az épületek tetőzéséhez. Az 80 mm feletti hullám magasságú profilok pedig ideálisak épületek építéséhez, és használhatók teherhordó elemként is.
A trapézlemezek nagy előnye általában az, hogy rendkívül sokoldalúak. Speciális profilozó gépen készülnek, és alapelvben nincs korlátozás a lemeztekercsek hosszát illetően. Azonban fontos megjegyezni, hogy minél hosszabb a lemez, annál óvatosabban kell vele bánni, és figyelembe kell venni a hőtágulást is. Fontos megjegyezni, hogy a trapézlemez élettartamát nem csak az acéllemez minősége, mint alapanyag, hanem a bevonat vastagsága és pontossága is befolyásolja.
Trapézlemez használata tetőfedéshez
A trapézlemez tetőfedésként való használatának fő előnye az alacsony súly, az elérhető ár és a viszonylag egyszerű szerelés. A megfelelő trapézlemez kiválasztásakor érdemes figyelembe venni a fedett épület típusát, az időjárási viszonyokat és a tető lejtését. Fontos még azt is megfontolni, hogy az épületet miként fogjuk használni.
Az egyszerűsége miatt a trapézlemezekkel könnyen létrehozhatunk például egyszintes tetőt, amely ideális megoldás raktárak és csarnokok számára. Az ilyen egyszerű tetők esetében azonban számítani kell a lemez alatti kondenzvíz képződésére. Mindenképpen javasoljuk, hogy használjon antikondenzációs fóliát.
A trapézlemez alatti lécezés helyes módja
A kétrétegű tetők készítéséhez nagyon gyakran használnak trapézlemezeket, amelyek megfelelő megoldást jelentenek, ha a tetőterek további szigetelésére van szükség. A duplafalú tető részletesebb tervezést és alapos előkészítést igényel, ami nemcsak megkönnyíti, hanem gyorsabbá is teszi a későbbi összeszerelést.
A trapézlemez alatti lécezés első lépése az összeszerelés előtt, a szarufák síkságának és a lécfesztávolságának ellenőrzése. Ezeket a tetőlemezgyártó utasításai és a konkrét projekt szerint kell beállítani, amelyben a léc távolságát és méretét is meg kell adni.
Az egy- és kétrétegű tetőkhöz hasonlóan a légköri nedvesség lecsapódásával is számolni kell, ezért ajánlott a biztosítani vízszigetelés alkalmazását. Ha a tető szigetelését tervezi, a diffúziós fólia használata elengedhetetlen. Ezután a szarufák mentén magához a fóliához kell szögezni az ellenléceket, aminek köszönhetően elegendő rést lehet kialakítani a diffúziós fólia felett, amely biztosítja a tető szellőzését. Ezután lehet rögzíteni a tetőléceket.
Ha a konkrét trapézlemez nem igényel teljes padlástéri zsaluzást (a legtöbb trapézlemez nem igényli), akkor a tetőkiegészítők telepítésével kezdhetsz. Ezt követően semmi nem akadályozza a különféle trapézlemezek elhelyezését, amelyeket speciális csavarokkal rögzítenek a tetőlécekhez. A lemezek és a gerinc felszerelése után csak a szükség szerinti kiegészítőket kell felszerelni.
Összefoglalásként megjegyezzük, hogy a trapézlemezek alá a gyártó előírásainak megfelelő, az épület sajátosságait figyelembe vevő helyes lécezés kivételes megbízhatóságot és maximális tetőélettartamot biztosít nedvesség felhalmozódás, szivárgás és egyéb negatív jelenségek nélkül.